Sinemanın auteur yönetmenlerinden Reha Erdem, kendine has anlatım üslubuyla sinemaseverler tarafından beğenilen bir isim. Filmlerinde doğa ile bütünleşen manzaraları beyaz perdeye yansıtan Erdem, bu kez son filmi "Neandria"yı (Neandreia) izleyiciyle buluşturuyor. 2023’ün Ekim ayında 39. Varşova Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan “Neandria”, Türkiye’de ekolojik anlamda ilk yeşil yapım olarak öne çıkıyor.Deniz İlhan, Gizem Katmer, Neandria, 2023.

Çekimleri Çanakkale’nin Kayacık köyünde ve Neandria antik kentinde gerçekleşen filmin setinde kullanılan bütün malzemelerden başlayarak ulaşım, konaklama, kostüm gibi her başlıkta çevre sorunlarına proaktif bir yaklaşım öngören çözümler geliştirilmiş. Film ile ilgili gelişmeleri ve nasıl bir sürdürülebilir yaklaşım izlediklerini sosyal medya hesaplarından adım adım takipçileriyle paylaşan ekip, örneğin yapım sürecinde jeneratör kullanmayarak 3600 litre mazot tasarrufu elde etmiş. Bu sayede yaklaşık 9,5 ton CO₂ salımının önüne geçilmiş. Plastik tabak, bardak gibi “kullan at” hiçbir malzemeye yer vermeyen ekip, ortalama 7200’e yakın pet şişe kullanımını engellemiş. Başta senaryo olmak üzere basılı kâğıt kullanmayan ekip, bütün belgeleri dijital ortamda aktararak çekimlerini sürdürmüş. Tüm bunların yanı sıra set ekibi yemekleri için çevreye duyarlı üretim yapan yerel köy halkından destek alınmış ve filmde kullanılan kostümler, dekorlar köy halkıyla paylaşılmış.Neandria, Filmden Görüntü, 2023.

“Neandria”, atletizm müsabakalarına hazırlanan Suna adlı genç bir kadının hikâyesini anlatıyor. Köye yeni gelen imam ile birlikte değişen hayatı da izleyen film; yarışma, avlanma ve kazanma hırsıyla hastalanmış bir dünyada sıkışmış gençlerin, çatlaklarda özgürlüğü ve aşkı arayan isyanlarını anlatıyor. Suna rolünde, ilk sinema deneyimiyle Deniz İlhan’ı gördüğümüz filmde, Ahmet Rıfat Şungar, Bülent Emin Yarar, İnci Nur Daşdemir, Nihal Yalçın, Izzy, Nur Fettahoğlu, Serkan Keskin, Gizem Katmer, Ayşegül Kopartan ve Tanıl Bora oynuyor.


Yapımcılığını Ömer Atay ve Serra Ciliv’in, yürütücü yapımcılığını Kaan Mestut’un üstlendiği “Neandria”nın sürdürülebilir yapım sorumlusu ise Kiraz Erdem. Reha Erdem’in yazıp yönettiği ve aynı zamanda kurgusunu ve ses tasarımını yaptığı filmin görüntü yönetmenliğinde, “Kaç Para Kaç” (1999), “Korkuyorum Anne” (2004), “Beş Vakit” (2006), “Kosmos” (2009), “Jîn” (2013), “Şarkı Söyleyen Kadınlar” (2013) ve “Koca Dünya” (2016) filmlerinde de çalışan Florent Herry’nin imzası bulunuyor. Yardımcı yönetmenliğini Deniz Tortum’un üstlendiği filmin seslerini Herve Guyader ve Furkan Atlı, sanat yönetimini Peri Okan, kostüm tasarımını Merve Ertan ve müziklerini ise Alican Çamcı üstleniyor.

“Ekolojik anlamda sürdürülebilir bir film yapım girişimi” olarak tanıtılan “Neandria”nın yeşil set ortamının, Selin Bonfil’in yönetmenliğinde belgesel filme dönüştürülmesi de planlanıyor.

“Neandria” ile ilgili güncel bilgileri Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarından takip edebilirsiniz.