Mimarlıkta yaratıcılığı ve ilhamı besleyen özel detaylar her zaman önemli bir unsur olmuştur. 2024’e sayılı günler kalmışken, mimarlık dünyasının estetik anlayışını ve işlevselliğini yansıtan tasarım ürünlerle sevdiklerinizin yeni yılını kutlayabilirsiniz. Dünyaca tanınmış tasarımcıların ve öne çıkan markaların farklı fonksiyonlardaki ikonik ve çağdaş ürünlerini yeni yılda mimarlara hediye alternatifi* olması için derledik:

Alessi

Alessi, mimarlıkla tasarım arasında köprüler kurarak işlevsellik ve yenilikçilik açısından mutfak eşyaları, ev aksesuarları ve dekoratif objeler gibi özgün ürünler sunuyor. Dünyaca tanınmış mimarların ve tasarımcıların farklı bakış açılarından yararlanarak sıradışı formlarla malzemeyi bir araya getiriyor. Örneğin Philippe Starck tarafından tasarlanan “Alessi Sulu Salif Narenciye Sıkacağı”, biçim ve işlevi mizahla birleştiren 20. yüzyılın ikonik tasarımlarından biri. Aldo Rossi tarafından yaratılan ilk espresso moka potu “La Conica”, basit geometrik şekilleri özgün ve zarif bir tasarımla birleştiriyor.


 

Anason İşleri

Rakı kültürünü, farklı ve ilgi çekici tasarım ürünlerle zenginleştiren Anason İşleri’nin Gazete Masa Örtüsü, Türkiye’de gerçekten çıkmış gazete kupürlerinden bir seçkiyi sofralara sunuyor. 1920’lerden 1970’lere kadar haberleri içinde barındıran masa örtüsünde; rakılı, meyhaneli, üzümlü haberin yanı sıra kavun yeme stilinden karakter analizine kadar birçok keyif verici içerik bulunuyor. El yapımı olarak üretilen Gazete Masa Örtüsü, yılın son akşam yemeğinde sofralara eşlik edecek eğlenceli ve dikkat çekici bir fikir olabilir.


 

Archtwain: Kelime Oyunu

Dark Words Wall Deco Archtwain Tasarım Stüdyosu’nun tescilli ürünü olan “Kelime Oyunu”, yaratıcı yönüyle grup aktivitesine olanak sağlayarak eğlenceyi dekorasyonla buluşturuyor. Ürün, farklı büyüklüklerde ölçülerde, kişiye özel seçeneklerle de sunuluyor. Evde veya ofiste değerlendirebilecek “Kelime Oyunu”, boş zamanları veya iş molalarını keyifli kılmak için tercih edilebilir.


 

Bang Olufsen: “Beosound A5”

Peter Bang ve Svend Olufsen tarafından 1925 yılında Danimarka'da kurulan global lüks ses sistemleri markası Bang Olufsen koleksiyonunun en yenilerinden “Beosound A5” ürünü ile kusursuz bir ses deneyimi alternatifi sunuyor. “Beosound A5”, hem Nordic Weave hem de Dark Oak kaplamalarıyla en son teknolojiyi ve meşe rengi ile İskandinav ruhununun doğal, yalın tasarım anlayışını birleştiriyor. Evde veya açık havada tercih edilebilen ürün, ses performansını mekâna göre uyarlıyor. Ürün modüler tasarımı sayesinde olası onarımlarda veya güncellemelerde hoparlörü değiştirmek yerine istenilen herhangi bir parçasını değiştirme fırsatı sunuyor.


 

Freitag

Geri dönüştürülmüş kamyon brandalarından çanta üreterek sürdürülebilir tasarımın altını çizen öncü markalardan Freitag, işlevsel yapısı ve uzun ömürlü ürünleri ile öne çıkıyor. Bu özellikleriyle mimarlar arasında oldukça popüler olan çantalar, ihtiyaca göre farklı boyutlarda ve tasarımlarda alternatif ürünler sunuyor. Bilgisayar, defter ve diğer günlük araç gereçleri taşımak için uygun bir bir yapıda olan çantalar, seyahat ederken veya farklı mekânlarda çalışırken mimarlar için ideal bir seçenek olabilir.


 

Lamy

Mimarlar için hem profesyonel kullanımda uygun olan hem de estetik açıdan tercih edilen Lamy kalemler, ergonomik yapıları ve farklı uç seçenekleriyle ideal bir hediye alternatifi oluyor. Markanın dolmakalem veya tükenmez kalem gibi farklı model seçenekleri mimarların farklı çizim ihtiyaçlarına ve kişisel tercihlerine uyum sağlıyor. Franco Clivio tarafından tasarlanan Lamy’nin 2023 özel üretim rengi “LAMY dialog cc all black”, yeni yılda mimarlar için uygun bir hediye olabilir.


 

Moleskine

Mimarlar ve tasarımcılar arasında çok tercih edilen Moleskine defterler, Vincent Van Gogh, Pablo Picasso, Ernest Hemingway ve Bruce Chatwin'in de bulunduğu sanatçılar ve düşünürler tarafından sıklıkla kullanıldı. Genellikle yalın tasarımı ve şerit olarak adlandırılan siyah elastik kapanışları olan defterler, yazı yazarken veya çizim yaparken kullanıcıya keyifli bir deneyim sunuyor. Moleskine’in yeni yıl hediyeleri için hazırladığı koleksiyonundan “Shine”, siyah Kaweco Dolma Kalemin yanı sıra parlak, tarihsiz bir ajanda ve belge zarfı içeriyor. Hem planlayıcı hem de dosya olarak kullanılabilen set, göz alıcı bir görünümüyle bu yılbaşında hediye olarak düşünülebilir.


 

NUDE Glass

İşlevselliği ve tasarımı bir araya getirerek cam ev eşyalarında geleneksel sınırların ötesine geçmeyi amaçlayan NUDE, yılın son gününde yılbaşı sofralarını tamamlıyor. Estetik ve minimalist detayları dikkat çeken NUDE kadehleri, şarap tutkunları için özel bir hediye olabilir. Beyazlardan kırmızılara, yıllanmış bir şaraptan yeni bir şaraba, her üzüm ve kökene uygun kadehlerin yer aldığı NUDE koleksiyonları içim keyfini özel kılıyor. Nude Glass’ın Stem Zero Koleksiyonuna ait “Ion Shielding” teknolojisiyle tasarlanan klasik cam şarap kadehi, lezzet deneyimlerinde mimarlara eşlik edebilir.


 

Nurus: Başkent Ankara Satranç Takımı

“Başkent Ankara Satranç Takımı”, Ankara’nın mimarlık tarihini ve kültürel mirasını City Chess akımıyla yansıtmayı hedefleyerek Gökyay Satranç Müzesi ve Nurus iş birliğiyle üretiliyor. Tasarımdaki taşlar Ankara’nın çeşitli dönemlerini yansıtan anıtsal mimari yapıları temsil ediyor:

Piyon: Hitit Güneşi
Kale: Ankara Kalesi
At: Atatürk Heykeli
Fil: Anıtkabir
Vezir: Paraşüt Kulesi
Şah: Atakule


 

The Goatz Candles

Farklı boyutlarda, özgün tasarımlar ve özel bir el işçiliği beton kaplarda mumlar tasarlayan The Goatz Candles markası, pop-up desenlerle mumun estetik zenginliğini sunuyor. Her bir beton kap, %100 soya wax ile dolduruluyor ve IFRA sertifikalı özel kokularla canlandırılıyor. Tekrar kullanılabilir bir malzeme olan beton kaplar, daha sonra kalemlik, saksı, diş fırçalık, vazo gibi farklı amaçlar için de tercih edilebilir. Mekânları güzelleştirmenin yanı sıra kişisel zevkleri de yansıtan The Goatz Candles mumlar, her ânı özel kılmak için hediye edilebilir.


 

Uniqka

Geleneksel zanaatkarlık geleneklerini çağdaş tasarımlarla canlandıran Uniqka, yaşam kalitesini artıran özgün ve sofistike tasarımları hayata geçirmeyi tutku ediniyor. El işçiliği ile üretilen ve minimalist tasarıma sahip olan Uniqka ürünleri, mimarların profesyonel veya günlük yaşamına ilham verebilecek ürünler sunuyor. İlhamını New York şehrinden alan, Kerem Ariş tarafından bir masaüstü düzenleyicisi olarak tasarlanan “Manhattan”, yüksek yapıların siluetinden esinlenildi. “Manhattan”da kalın deri adayı oluştururken, metal silindirler kuleleri simgeliyor. Metal parçaların yerleşiminin kullanıcı tarafından belirlenmesine olanak tanıyan Manhattan, gösterişli formuyla sofistike bir çalışma alanı yaratıyor.

İlhamını Zaha Hadid tarafından tasarlanan, Azerbaycan’da yer alan bir mimari yapıdan alan “Baku” kartvizit ve not kağıtları ise şık ve kullanışlı bir çözüm sunuyor. Minimal tasarıma sahip ürün, organik formu ile masa üzerinde ufak bir heykelsi objeye dönüşüyor. Vejetal deriden yapılan Baku, tek parça deriye elle şekil verilmesiyle meydana geliyor.


 

Womo Design

Murat Kantarcı tarafından 2019 yılında özgün ve çağdaş tasarımlarla yaşamları buluşturmak amacıyla üretim faaliyetlerine başlayan Womo Design; yaratıcılığı, yenilikçiliği, sadeliği ve işlevselliği misyon ediniyor. Epoksi, terrazzo gibi günümüzde öne çıkan materyalleri tasarımlarında kullanan marka, klasik ve huş ağacı, beton gibi öğeleri de bir araya getiriyor. Mimarlar için aydınlatma tasarımı, mekânların atmosferini belirleyen ve stilini yansıtan önemli unsurlar arasındadır. Markanın beton aydınlatma tasarımları, çağdaş ve endüstriyel bir estetiği tercih edenler için bu yılbaşında iyi bir seçenek olabilir.

*Markalar ve ürünler alfabetik olarak sıralanmıştır.