Müze Gazhane, Upcycle İstanbul Art and Design Festival, 2023.

Sürdürülebilir sosyal etki platformu Upcycle İstanbul’un düzenlediği “Upcycle İstanbul Art and Design Festival”, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Müze Gazhane’de başlıyor. İleri dönüşümü odağına alan ve sanatın dönüştürücü gücünden faydalanarak kaynakların verimli kullanımı ile ilgili farkındalık yaratmayı amaçlayan festival, tüketim alışkanlıklarının yarattığı çevresel etkiyi birlikte sorgulamaya davet ediyor.

"İleri Dönüşüm Hareketine Sen De Katıl" çağrısıyla bir hareket başlatarak kurumları, sivil toplum kuruluşlarını, dernekleri, sanatçıları, tasarımcıları, halkı ve medyayı interaktif bir şekilde eyleme dahil eden “Upcycle İstanbul Art and Design Festival”; bu yıl da sorumlu tüketim temasını sahipleniyor. Tüketim alışkanlıklarının kaynakları sınırlı olan dünyada yarattığı etkiyi fark ettirmeyi, ileri ve geri dönüşümün sürdürülebilir çevresel faydaları üzerine hep birlikte düşünmeyi amaçlayan festivalde; sürdürülebilirlik konusunda ilham veren sanat eserleri, atıklara ikinci şans veren tasarımlar, kısa film gösterimleri, çeşitli söyleşi ve atölyeler yer alıyor.

Festivalde Bizi Neler Bekliyor?

Erkan Doğanay'ın sanat danışmanlığında hazırlanan “Upcycle İstanbul Art and Design Festival”, her yıl olduğu gibi bu yıl da çok sayıda sanatçı ve tasarımcının farkındalık yaratan işlerini ziyaretçilerle buluşturuyor. Alper Aydın, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Pınar Akkurt, Mahmut Celayir, Genco Gülan, Aytuğ Aykut, Serkan Aka, Nergiz Yeşil, Can Berk Özcan, Gül Ilgaz, İrfan Önürmen, Yağızhan Çalışkan, Reyhan Polat, Lidya Duymuş ve Ayşegül Düşek gibi isimlerin yer aldığı festivalde; sürdürülebilirlik konusunda ilham veren sanat eserleri, atıklara ikinci şans veren tasarımlar, kısa film gösterimleri, çeşitli söyleşi ve atölyeler yer alıyor.

Sanatın dönüştürücü gücüne inanan “Upcycle Art and Design Festival”, başlattığı ileri dönüşüm ilhamını genç sanatçılarla festival alanında birlikte paylaşıyor. İklim krizini mesele edinmiş, atık ve buluntu malzemelerle çalışan, çevre dostu üniversite öğrencilerinin üretimleri bu yıl daha kapsamlı bir şekilde festivalde yerini alıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Bölümü öğrencilerinin İzmir Harmandalı Çöplüğü ve İzmit Körfez dolgu alanı hakkında, mimarlığın pozisyonunu ve pratiğinin doğasını sorguladıkları sergi, festivalde öne çıkan öğrenci işlerinden biri. Atığın, atık olanın, artanın ve artakalanın yığınlaşması ve her yerde var olmasını araştıran sergi kapsamında, mimarlık okumak isteyen lise öğrencilerine yönelik atölyeler de düzenleniyor.Müze Gazhane, Upcycle İstanbul Art and Design Festival, 2023.

Müze Gazhane'nin Q Deck alanında konumlanacak olan Upcycle Sahnesi, ilham veren etkinliklerle dolu bir programı festival katılımcılarıyla buluşturuyor. İklim krizini ele alan podcast serisi Esmiyor ortaklığıyla düzenlenen Upcycle İstanbul Talks kapsamında; çevre dostu sanatçılar, tasarımcılar, aktivistler, akademisyenler ve STK'lar ağırlanıyor. Festival kapsamında Esmiyor ekibinden Utku Güven ve Naz Yaman yürütücülüğünde “Biyomimikri” kavramını ve doğadan ilham alarak sürdürülebilir tasarım stratejilerini odağına alan bir atölye düzenleniyor. Atölye boyunca, biyomimikri uygulamalarına dair ilham verici örnekler incelenerek, katılımcılarla kendi projelerinde biyomimikriyi nasıl uygulayabileceklerine dair stratejiler ve pratik bilgiler paylaşılacak. Hem yetişkinler hem de çocuklar için farklı atölye içeriklerinin yer aldığı festivalde ziyaretçilere atık malzemenin dönüşümünü günlük hayatlarına taşıyabilecekleri birçok deneyim sunuluyor.

Atölye ve sergilerin yanı sıra festivale çeşitli film, belgesel ve kısa film gösterimleri de dahil oluyor. Yapımcılığını üstlendiği filmlerle Altın Palmiye ve Uçan Süpürge Bilge Olgaç Başarı gibi ödüllere layık gösterilen, Sabancı Vakfı Kısa Film Platformu’nun sanat yönetmeni Zeynep Atakan’ın “su krizi”ni konu aldığı kısa film seçkisi Upcycle İstanbul Sahnesi’nde izleyicilerle buluşuyor.

9 Haziran’a kadar sürecek festival, kaynakları sınırlı olan gezegenin iyiliği için sorumlu tüketim alışkanlıkları kazanmak isteyen herkesi Müze Gazhane'ye davet ediyor. Etkinlik programı hakkında gelişmeleri Upcycle İstanbul’un Instagram sayfasından takip edebilirsiniz.