Bilgiye erişim artık sadece geleneksel yöntemlerle değil, İnternetin sunduğu geniş olanaklarla herkesin elinin altında. Özellikle pandemiyle birlikte son yıllarda, çevrim içi eğitim platformları, bilgiye ulaşma ve becerileri geliştirme konusunda önemli bir rol oynuyor. Çevrim içi eğitimler, sadece bireylerin yeni beceriler kazanmasına olanak tanımakla kalmıyor, aynı zamanda zaman ve mekân kısıtlamalarını ortadan kaldırarak eğitime erişimi herkes için mümkün kılıyor. Bu tür platformlar, herkesin öğrenme merakını kendi hızında ve tercih ettiği ortamda yapmasına imkân tanıyor.

Udemy'den NeoSkola'ya, yerel girişimlerden uluslararası platformlara kadar dünyada bu alandaki gelişmeler hızla artıyor. Çevrim içi eğitim dünyasında birçok seçenek bulunmasıyla birlikte, hangi platformun ihtiyaçlarımıza en uygun olduğunu seçmek bazen zor olabilir. İhtiyacınıza uygun çevrim içi eğitim platformlarını seçmek ve bu platformların sunduğu olanakları daha yakından incelemek için çeşitli seçenekler arasında gezinerek, her birinin sağladığı avantajları sizler için keşfe çıkacağız.

Bilgeİş

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti'nin desteğiyle hayata geçen Bilgeİş projesi, Türkiye’de işçi ve işverenlerin uyum yeteneklerinin geliştirilmesine katkı sağlanması, teknolojiye uyumu geliştirilmiş bir işgücü piyasası oluşturulmasının desteklenmesi, bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımın ve etkinliğinin artırılması, işçi ve işveren düzeyinde kapasite geliştirilmesi doğrultusunda uygulanıyor. Platformda grafik tasarımı, web sitesi geliştirme, yazılım geliştirme, dijital fotoğrafçılık gibi ücretsiz birçok konu başlıkları yer alıyor.

İşveren ve işçilerin yönetsel ve mesleki kapasitelerini artırmayı yönelik eğitimler sunan Bilgeİş’in kurslarını yakından incelemek için web sitesine göz atabilirsiniz.


BTK Akademi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından sunulan çevrim içi eğitim platformu BTK Akademi, Türkiye'de, bilgi teknolojileri ve iletişim alanında bireylerin ve profesyonellerin becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor. Bilişim teknolojileri, telekomünikasyon, siber güvenlik, dijital pazarlama, veri analizi gibi alanlarda çeşitli eğitimler sunan BTK Akademi’de sertifikalı/sertifikasız birçok ücretsiz kurs mevcut. Çevrim içi eğitimlerin yanı sıra gerçekleştirdiği sınıf içi eğitimlerle de bilgi ve iletişim teknolojileri sektörüne yönelik konularda eğitim almak isteyen herkesin mesleki ve teknik ihtiyaçlarını, mekân ve zamandan bağımsız olarak sunuyor.

BTK Akademi’nin eğitimlerine web sitesinden ulaşarak kendinizi bilgi ve iletişim teknolojileri alanında geliştirebilir veya bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.


 

Coursera

Coursera, 275'ten fazla dünya çapında üniversite ve kurumlarla iş birliği içinde çeşitli konularda eğitimleri bir araya getiriyor. Platformda; programlama, veri bilimi, işletme, sağlık, sosyal bilimler, beşeri bilimler ve daha pek çok konuda dersler yer alıyor. Uygulamalı projelerden ve kurslardan iş hayatına yönelik sertifikalara ve derece programlarına kadar çeşitli alanlarda öğrenme fırsatı sunuyor. Coursera ayrıca, kullanıcıların kendi ilgi alanlarına veya kariyer hedeflerine uygun kursları bulmalarına yardımcı olacak seçenekler ve kişiselleştirilmiş öğrenme rotaları da öneriyor.

Kendi ilgi alanlarınıza veya kariyer hedeflerinize uygun ilgili konuları Coursera’nın web sitesinden seçebilir veya AppStore ve GooglePlay üzerinden derslere erişebilirsiniz.


Khan Academy

Ücretsiz ve herkese açık çevrim içi bir eğitim platformu Khan Academy; matematik, fen bilimleri, ekonomi ve finans, bilgisayar, sanat ve sosyal bilimler vb. birçok konuda geniş bir ders kütüphanesi sunuyor. Khan Academy interaktif video dersleri, alıştırmalar, ödevler ve sınavlar aracılığıyla öğrenmeyi destekliyor. Platform, öğrencilerin seçtikleri konularda ilerlemelerini takip edebilmelerini sağlıyor ayrıca zayıf noktalarına göre kişiselleştirilmiş öğrenme rotaları da sunuyor.

Geniş ders içeriği ve kullanıcı dostu arayüzü ile dünya çapında birçok öğrenciye ücretsiz eğitim hakkı sağlayan Khan Academy’deki kurslara web sitesinden veya AppStore ve GooglePlay üzerinden erişebilirsiniz.


 

LinkedIn Learning

Profesyonel beceri geliştirme ve eğitim amacıyla LinkedIn'in bir parçası olarak, iş dünyasına yönelik eğitimler sunan LinkedIn Learning, kullanıcıların kariyer hedeflerine ulaşmalarına yardımcı oluyor. İş dünyasının gereksinimlerine uygun olarak kendini sürekli güncel tutan platform, programlama, liderlik, proje yönetimi, iletişim becerileri, yazılım ve diğer birçok konuda kurslar bulabiliyor. Platformun LinkedIn profiline entegre olması ayrıca üyelerin iş dünyasına yeteneklerini göstermelerine ve potansiyel işverenler veya iş bağlantıları konusunda da dikkat çekmelerine yardımcı oluyor.

Platformun tüm eğitim içeriklerine öncesinde LinkedIn’e üye olarak buradan ulaşabilirsiniz.


 

NeoSkola

Alanında uzman olan kişilerin bilgi ve birikimlerini, herkes için ulaşılabilir hale getirmeyi amaçlayan NeoSkola, müzikten tarihe, satış ve pazarlamadan, kişisel gelişime, psikolojiden sinemaya, sağlıktan kültüre farklı kategorilerde sunduğu 1000'i aşkın eğitim içeriğiyle kullanıcıların kendilerini geliştirmesine yardımcı oluyor. “Herkes, hayatta bir adım ileri gitmenin hayalini kurar” bilinciyle kurulan NeoSkola, kullanıcıların merak ettiği konularda bilgi sahibi olabileceği, entelektüel birikimini zenginleştirebileceği bir deneyim sunuyor. Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Asaf Savaş Akat, Prof. Dr. Selçuk Şirin, Koç Ergin Ataman, Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, Levon Bağış, Maksut Aşkar, Mehpare Çelik, Özgür Mumcu ve Esra Keskin gibi 50’ye yakın eğitmen mesleki birikimlerini ve deneyimlerini aktarıyor.

Tüm eğitim içerikleri ve ücretlerle ilgili daha detaylı bilgi için NeoSkola web adresini ziyaret edebilirsiniz.


 

Udemy

Dünya genelinde kullanıcılara geniş bir yelpazede çeşitli konularda kurslar sunan Udemy’de programlama, grafik tasarımı, dil öğrenme, müzik, pazarlama, işletme ve daha pek çok konuda kurs yer alıyor. Geniş bir kurs yelpazesi ve kullanıcı dostu arayüzü ile dikkat çeken Udemy, öğrenciler ve kendini geliştirmek isteyen herkes için yeni beceriler öğrenmelerine ve mevcut becerilerini geliştirmelerine olanak tanıyor. Genellikle video formatında sunulan kursları kullanıcılar kendi hızlarında ve zamanlarında tamamlayabiliyor. Platformda yer alan birçok kurs sayesinde eğitimini tamamlayan öğrenciler sertifika alabiliyor.

Tüm eğitim içerikleri ve ücretlerle ilgili daha detaylı bilgiyi Udemy’nin web adresinden öğrenebilirsiniz.