Akıllı telefonlarda bulunduracağınız acil durum uygulamaları deprem başta olmak üzere olası bir afet durumunda hayat kurtarıcı olabilir. Herhangi bir doğal afet ve acil durum anında aynı şehirdeki çok sayıda insan bu durumdan etkilendiği için telefon ve internet hatlarında kilitlenmeler yaşanabilir. Bu da güvende olsanız dahi durumunuzu yakınlarınıza iletememenize ve sevdiklerinizin güvenliği hakkında bilgi sahibi olamamanıza yol açar.

Afet anlarında iletişimin sürdürülebilir olması için daha çok kısa mesaj ve uygulamaların tercih edilmesi afetten zarar görenler için hayati bir önem taşıyabilir. Deprem olasılığını birkaç dakika önceden uyardığını iddia eden, acil durumlarda yakınlarınıza kısa mesaj göndererek durumunuzu ve konumunuzu bildiren birçok ücretli/ücretsiz mobil uygulama mevcut. Acil durumlar için telefonunuzda bulunmasını önerdiğimiz, kimisi benzer işlevli 10 uygulamayı sizler için derledik:


1. AFAD Acil

“AFAD Acil” mobil uygulamasının kullanılabilmesi için telefona indirme işleminin ardından, telefon numarasının girilmesi gerekiyor. Kısa mesaj ile gelen şifrenin tuşlanması ve telefon numarasının doğrulanmasının ardından uygulama, TC kimlik numarasının yazılması ve konum yetkisinin verilmesiyle aktif hale geliyor. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra size en yakın toplanma alanı ve en uygun rota tespit ediliyor. “AFAD Acil” mobil uygulaması ile meydana gelebilecek doğal afet olaylarında ses ve mesaj yolu ile çağrı oluşturabilir ya da otomatik mesajları kullanarak daha kısa sürede yardım isteyebilirsiniz. 5 farklı çağrı tipinin yer aldığı buton sayesinde uygulamadan acil çağrı başlatabilirsiniz. Ayrıca afet farkındalığını artırmaya yönelik eğitim videolarına uygulamadan ulaşabilirsiniz.

iOS için indir.
Android için indir.2. Güvendeyim

AKUT Arama Kurtarma Derneği ve Genel Bilgi Teknolojileri Ltd. Şti. tarafından geliştirilen “Güvendeyim” adlı mobil uygulama, deprem, sel, yangın ya da diğer acil durumlarda yakınlarınıza SMS yoluyla güvende olduğunuzu bildirmenizi sağlıyor. İnternet bağlantısı gerektirmeyen uygulamayı kullanabilmek için en az 1 kişinin telefon numarasının kaydedilmesi ve SMS hakkın ızın olması gerekiyor. Ayrıca uygulamada acil durumlarda yetkililerin sizleri bulması için düdük sesi ve afetler hakkında yapmanız gerekenler için bilgiler yer alıyor.

iOS için indir.
Android için indir.3. Güvendesin

Deprem, yangın, sel, doğal afetler ve diğer tüm acil durumlarda ailenize ve yakınlarına güvende olduğunuzu veya tehlikede olduğunuzu “Güvendesin” adlı mobil uygulamadan tek bir tuşla bildirebilirsiniz. Uygulamada herhangi bir tehlike durumunda yetkililerin sizi bulması için kesikli olarak yanıp sönen flaş butonu, zil sesi butonu ve 112 Acil Yardım butonu bulunuyor. Ek olarak uygulama üzerinden yakın zamanda meydana gelen depremleri öğrenebilirsiniz.

iOS için indir.
Android için indir.4. 112 Acil Yardım Butonu

T.C. Sağlık Bakanlığının sunduğu “112 Acil Yardım Butonu” adlı ücretsiz mobil uygulama ile acil müdahale gerektiren bir olayda konumunuzu yetkililere haberdar ederek yardım çağırabilirsiniz. Uygulamayı kullanabilmek için E-Nabız hesabınızın olması gerekiyor. E-Nabız üzerinden tanımladığınız kişiler için de uygulama üzerinden hızlı bir şekilde yardım isteyebilirsiniz.

iOS için indir.
Android için indir.5. Zello Walkie Talkie

İki yönlü telsiz görevi gören “Zello Walkie Talkie” adlı mobil uygulama ile acil durumlarda İnternet üzerinden diğer kullanıcılarla iletişim kurabilir, kritik bilgileri paylaşabilirsiniz. Konuşmak yerine dilerseniz fotoğraf, metin veya konumunuzu kullanıcılarla da paylaşabilirsiniz.

iOS için indir.
Android için indir.6. Düdüğüm

“Düdüğüm” adlı mobil uygulama ile acil durumlarda kendinizi yormadan bir tuşla düdük sesi çıkartabilirsiniz. Uygulamada telefon ekranı kilitliyken de düdük sesi çalışmaya devam ediyor. Önceden belirlemiş olduğunuz numaralara güvende olup olmadığınızı SMS göndererek konumunuzla birlikte bildirebilirsiniz. Ayrıca uygulamada “112 Acil Durum” butonu ve “Fener” butonu yer alıyor.

iOS için indir.
Android için indir.7. Bridgefy

Bluetooth bağlantısı ile çalışan “Bridgefy” adlı mobil uygulama ile olası bir afet veya acil durum anında iletişim kurabilirsiniz. İnternet ile SMS hakkına gerek olmayan uygulamada, konum servislerinizi açarak 100 metreye kadar çevrimdışı mesajlar gönderebilirsiniz.

iOS için indir.
Android için indir.8. Life360

“Life360” adlı mobil uygulamadan, yakınlarınızın bulunduğu konumu, harita üzerinden anbean görüntüleyebilirsiniz. Uygulama içerisinde gruplar oluşturarak kayıtlı kişilerle mesajlaşabilir, acil durum tuşu sayesinde ihtiyaç anında yardım isteyebilirsiniz. Ayrıca otomobilde sürüş halinde olan yakınlarınızın ani hız değişimlerini uygulamadan görebilir, onları gerektiğinde uyarabilirsiniz.

iOS için indir.
Android için indir.9. Earthquake

“Earthquake” adlı mobil uygulama, depremlerin ve tsunamilerin gerçekleştiği konumları harita üzerinden ekrana getirir. Haritada olayın büyüklükleri, nüfus yoğunluğu, nükleer tesisin var olup olmadığı, orojenler, volkanlar ve levha sınırlarını görebilirsiniz. Dünyanın her yerinden en son verileri sunan uygulamada, uyarıları alana ve büyüklüğe göre filtreleyerek bildirim alabilirsiniz.

iOS için indir.
Web site10. Deprem Uyarılarım

Dünya genelinde tüm depremlerin yerini ve derinliğini gösterebilen “Deprem Uyarılarım” adlı mobil uygulamada kullanıcıların konumuna göre deprem alanına uzaklığınıza da ulaşabilirsiniz. Uygulamadan yakınınızdaki en son depremler hakkında anında bildirim alabilirsiniz.

iOS için indir.
Android için indir.