2020-2021 yılları süresince zorunluluklarla kurulan global pandemi düzeni ; rutin, sıkıcı, baskılı ve tekdüze günleri beraberinde getirmişti. Aynı odada, hatta aynı koltukta geçen günler, özensiz öz bakım hâlleri, saat kavramının bazen göz ardı edildiği günlük yaşam… Tabii hastalığı yaşayan, hisseden ve kayıplar veren insanlık için depresif, umutsuz geçen bu süreç sonunda -hâlen tam olarak geçmiş sayılmasa da- hayattan tekrar zevk alabilmek ve enerji tazelemek adına bir çığlık yükseliyor her alanda.

Dünya seramik kaplama ve banyo malzemesi sektörüne yön veren en önemli fuarlardan biri olan CERSAIE (International Exhibition of Ceramic Tile and Bathroom Furnishings), her yıl İtalya’nın Bologna kentinde Eylül ayının son haftası düzenleniyor. Aynı zamanda dünyanın moda merkezi de sayılan bu ülkedeki fuar, bu yıl insanlığın “artık yüksek enerji ve zevkle yaşamak istiyorum” çığlığına sahne oldu.

Görülüyor ki minimal yaklaşımlar yerini bolca harekete, desene bırakmış; dingin etkileşim yaratan hatta zaman zaman depresif bulduğumuz renkler ise yağmur sonrası güneşle birlikte oluşan gökkuşağını hayatımıza misafir etme beklentisine kucak açmış. Mekânlarında uzun süre kapalı kalanlar, artık yaşadıkları yerde doğadan desenler ve renkler istiyor.

Floral baskılar, kuşlar, sevimli küçük böcekler, arılar, büyük yapraklı ağaç desenleri tüm seramik kaplama malzemesi ve hatta mobilya tasarımlarında yerini almış. Doğanın iki temel rengini oluşturan mavi ve yeşili fark ediyoruz bolca. Gökyüzü ve suyun tonlarını lacivertten turkuaza giden bir palette yakalarken, uçsuz bucaksız ormanlar ve çimenler yeşilin her tonunda karşımıza çıkıyor. Çiçekler ise rengârenk.

Bu nasıl bir özlemdir ki, taş dokularda, mermer desenlerde ve metal etkili yüzeylerde bile bu iki rengin özgürlük, güven ve barışçıl enerjilerini hissediyoruz.

Duvar kâğıdı etkisi yaratırcasına oluşturulmuş çiçek ve yaprak baskılı desenler her ebatta seramik ve porselende sayısız seçenekle sunulmuş.

Desen yerine sadece rengi görmek isteyenler için ise, düz pastel yeşiller, maviler, turkuazlar, kiremit ve sarı tonlarının yanı sıra pudralar mevcut.

Renklerin sınırsız özgürlüğünü mermerlerde görmek hiç şaşırtıcı değil. Doğanın mucizesi oluşumların verdiği titreşimleri mekânlara yansıtmak hiç bu kadar keyifli olmamıştır sanırım.

CERSAIE 2022’nin bizlerde bıraktığı etki ve izlenimler, baskı ve kargaşadan sıkılan insanlığın ne istediğinin ipuçlarını yakalamamıza yardım etti.

Doğaya dönüş iyileştirecek bizleri…

Projenin detaylarını galeriden inceleyebilirsiniz.