Fotoğraf: Shinya Suzuki / Flickr - CC BY-ND 2.0


New York’ta çok sayıda önemli müzenin yer aldığı 5. Cadde'de “Museum Mile Festivali” için geri sayım başladı. 82. Sokak ile 110. Sokak arasında konumlanan 8 müze, sanatseverleri 18 Haziran akşamı bir araya gelerek festivalin 46. yılını kutlamaya davet ediyor. Saat 18.00’de başlayacak programda katılımcı müzelerin eşsiz koleksiyonları ve güncel sergileri ücretsiz olarak ziyarete açılırken; özel sergi turları, canlı müzik performansları ve her yaşa yönelik açık hava etkinlikleriyle festival, araç trafiğine kapanan sokaklara yayılacak.Fotoğraf: Shinya Suzuki / Flickr - CC BY-ND 2.0

1978 yılından bu yana “yağmur çamur demeden” her yıl düzenlenen festival, Metropolitan Sanat Müzesi (The Met), Neue Galerie New York, Solomon R. Guggenheim Müzesi, Cooper Hewitt - Smithsonian Tasarım Müzesi, Jewish Museum, Museum of the City of New York, El Museo del Barrio ve Africa Center olmak üzere 8 kurumun iş birliği ile gerçekleşiyor.“The Harlem Renaissance and Transatlantic Modernism”,
Sergi afişi; © The Metropolitan Museum of Art, New York

Program kapsamında Metropolitan Sanat Müzesi; Rönesans resim sanatının çok yüzlü portrelerini keşfe çıkan “Hidden Faces: Covered Portraits of the Renaissance” (Gizli Yüzler: Rönesans'ın Örtülü Portreleri) ve 1920-40'lı yıllarda siyah sanatçıların gündelik modern yaşamı tasvir eden eserlerinin incelendiği “The Harlem Renaissance and Transatlantic Modernism” (Harlem Rönesansı ve Transatlantik Modernizm) başlıklı sergileriyle galerilerini ziyarete açıyor. Müzenin çatı bahçesinde ise, Kosovalı sanatçı Petrit Halilaj’ın mekâna özel heykel enstalasyonu “Abetare” görülebilir.

Neue Galerie New York festival katılımcılarını, Alman Dışavurumculuğu’nun öncü figürlerinden Paula Modersohn-Becker’in ABD’deki ilk kapsamlı retrospektifi “Ich bin Ich / I Am Me”nin (Ben Benim) yanı sıra müzenin 1890-1940 dönemine ait Avusturya sanatı koleksiyonundan öne çıkan eserleri içeren “Austrian Masterworks from the Neue Galerie” (Neue Galerie'den Avusturyalı Başyapıtlar) başlıklı sergisiyle ağırlıyor.Enstalasyon kurulum görüntüsü; © Jenny Holzer.
Fotoğraf: Midge Wattles; © Solomon R. Guggenheim Foundation, New York

Solomon R. Guggenheim Müzesi, neo-kavramsal sanatçı Jenny Holzer’in 1989 yılında müzede sergilenmiş özel üretim yerleştirmesini yeniden canlandıran “Light Line” (Işık Hattı) ile ziyaretçileri karşılıyor. Frank Lloyd Wright tasarımı Rotunda'nın altı rampasını tırmanarak galerinin tepe noktasına ulaşan yerleştirme, sanatçının “Truisms” ve “Inflammatory Essays” gibi ikonik serilerinden seçmeler içeren bir ekranla yapıyı dönüştürüyor. Program kapsamında müzenin bir diğer güncel sergisi olan “By Way Of: Material and Motion” (Suretiyle: Malzeme ve Hareket) da görülebilecek. Müze ayrıca festival kapsamında, boyama ve geri dönüştürülmüş kumaştan afiş tasarımı gibi her yaştan izleyiciye yönelik etkinliklere de ev sahipliği yapacak."An Atlas of Es Devlin" sergisinde “Iris” enstalasyonu, Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum.
Fotoğraf: Elliot Goldstein; © Smithsonian Institution

Festivalin uzun akşamında Cooper Hewitt’te görülebilecek “An Atlas of Es Devlin” (Es Devlin Atlası), İngiliz sanatçı ve sahne tasarımcısı Devlin'in ilk monografik müze sergisi. “Acquired! Shaping the National Design Collection” (Kazanımlar!: Ulusal Tasarım Koleksiyonunu Şekillendirmek) başlıklı sergide ise kurulduğu 1897’den günümüze müzenin giderek genişleyen koleksiyonu incelemeye alınıyor.

Jewish Museum, festival kapsamında iki sergiyi ziyarete açıyor: “Overflow, Afterglow: New Work in Chromatic Figuration” başlığını taşıyan ilk sergi, doğaüstü renklerle geleneksel figürasyonun sınırlarını zorlayan yedi sanatçının yeni işlerine yer veriyor. “Frederick Kiesler: Vision Machines” başlık gösterim ise, mimar, tasarımcı ve heykeltıraş Kiesler’in 1930'ların sonundan 1940'lara, Columbia Üniversitesi'ndeki faaliyetleri üzerine kapsamlı bir inceleme sunuyor. Festival akşamı ayrıca müzisyen Matt Darriau’nun yeni grubu “World Klezmer Kapelye”nin etno-caz performansı da izlenebilecek.

Museum of the City of New York gösterimdeki “Changing the Face of Democracy: Shirley Chisholm at 100” (Demokrasinin Çehresini Değiştirmek: Shirley Chisholm 100 Yaşında) başlıklı sergisinde ABD’li politikacı, eğitimci ve yazar Chisholm’un yaşamı ve mirasını yakın kadraja alıyor. Festival, müzenin 100. yaşını kutlayan “This Is New York: 100 Years of the City in Art and Pop Culture” (New York: Popüler Kültür ve Sanatta Şehrin 100 Yılı) başlıklı sergisini son günlerinde izleme imkânı sunuyor.Amalia Mesa-Bains, “The Virgin’s Garden”, 1994/2022, Venus Envy Chapter II: The Harem and Other Enclosures. Sanatçının ve Rena Bransten Gallery’nin (San Francisco) izniyle. Fotoğraf: Matthew Sherman/ El Museo del Barrio’nun izniyle.

Festival akşamı ayrıca, Meksika kökenli ABD’li sanatçı Amalia Mesa-Bains’e adanan retrospektif sergi “Archaeology of Memory” (Hafızanın Arkeolojisi) ile Kübalı sanatçı Carlos Martiel'in 20 yıllık performans temelli pratiğini kapsayan bir araştırma sergisi “Cuerpo” da El Museo del Barrio’da ziyaretçiyle buluşuyor. Müzenin festivale özel programında galeri turları, sergilerinden esinli açık hava etkinlikleri ile Osmay Calvo ve grubunun canlı müzik performansları da yer alıyor.Fotoğraf: © El Museo del Barrio, New York

The Africa Center ise festival ziyaretçilerini iki yeni sergisine davet ediyor: Sanatçılar Asmaa Jama (Birleşik Krallık/Somali) ve Gouled Ahmed'in (Etiyopya) kısa film ve sergisinin Kuzey Amerika prömiyeri olan “Except this time nothing returns from the ashes” (Bu sefer hariç, hiçbir şey küllerinden doğmaz) ile Harlemli sanatçı Samiya Bashir'in şiirsel enstalasyonlarını içeren multimedya sergisi “I Hope This Helps” (Umarım Yardımı Dokunur).

Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler, X, Instagram ve Facebook'ta #MuseumMile #MMF24 etiketini takip ederek bu özel kutlamada New Yorklulara katılabilecek. Ayrıntılı içerik, müzelerin kendi web siteleri ve sosyal medya platformları üzerinden takip edilebilir.