Beymen “Golden Opulence” Sergisi, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi.

Beymen 50. yılını, Türkiye’nin 500 yıllık tarihine ışık tutan sergi, kitap ve belgeselden oluşan küresel çapta bir projeyle kutluyor. Lüksün ve zanaatin nesillere, kültürlere ilham veren gücünü yansıtması amaçlanan projede, dünya markalarının Beymen için özel olarak tasarladığı eserler, “Golden Opulence” sergisi ile Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde bir araya geliyor. Küratörlüğünü Laurence Benaïm’in üstlendiği sergide; Valentino’dan Balmain’a, Dior’dan Givenchy’ye, Etro’dan Brunello Cucinelli’ye, Stella McCartney’den Dolce&Gabbana’ya, Zimmermann’dan Victoria Beckham’a varıncaya kadar moda dünyasının 50’yi aşkın lüks tasarımları yer alıyor.

“Geçmişe olduğu kadar bugüne de saygı duyan bu proje, kültürel sürdürülebilirliği de kutluyor.”

"Golden Opulence" sergisinin küratörü Laurence Benaïm, projeyi şöyle değerlendiriyor:
“Projenin ilk gününden itibaren Beymen’in kültürel mirasına olan yaklaşımından çok etkilendim. Beymen, bu toprakların çok dilli, çok boyutlu ve çok renkli kültüründen köklenen güçlü kozmopolit mirasını, tarihi araştırmalara dayanan sergi, kitap ve belgesel projelerinin merkezinde konumlandırdı. Geçmişe olduğu kadar bugüne de saygı duyan bu proje, kültürel sürdürülebilirliği de kutluyor. Geçmişten ve günümüzden cömert bir sentez sunan proje, bizi lüksün 500 yılını kutlamaya, kendimizi ona kaptırmaya ve onunla bütünleşmeye, tüm yönleriyle benzersiz yaşam tarzını deneyimlemeye ve ondan ilham almaya davet ediyor.”

Beymen Golden “Opulence Sergisi”, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi.

Hazırlığı iki yılı aşan bu çok yönlü proje kapsamında Beymen; aralarında akademisyenler, sanat tarihçileri, müze müdürleri ve yazarların da bulunduğu uzman isimlerin bir araya geldiği bir Danışma Kurulu (Leyla Kayhan Elbirlik, Bora Keskiner, Cemal Kafadar, Deniz Erduman, Amanda Phillips, Emilie Wellfelt, Zeynep Çelik Atbaş, Emine Fetvacı, Filiz Çağlar, Gülru Necipoğlu, Gülru Tanman, Hale Tenger, Joachim Gierlichs, M. Baha Tanman, Gül İrepoğlu, Nurhan Atasoy, Serpil Bağcı, Scott Redford, Tarkan Okçuoğlu) oluşturdu. Bu coğrafyanın 500 yıllık tarihinde iz bırakan objelerden mücevherlere, el yazmalarındaki motif ve süslemelere uzanan bir derinlikte gerçekleştirilen çalışmanın verileri, moda ve tasarım dünyasına yön veren 50’yi aşkın lüks global marka ile paylaşıldı. Markalardan her biri, bu çalışmadan aldıkları ilhamla kendi kimliklerini yansıtan Beymen’e özel parçalar tasarlayıp üretti.Beymen “Golden Opulence” Sergisi, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi.

“Precious Dreams”, “Bosphorus Gardens” ve “Mineral Roundness” temalarıyla üç bölüme ayrılan “Golden Opulence”, dünya moda haftalarında dikkat çekici projelere imza atan tasarım ve prodüksiyon ajansı Bureau Betak’ın fütüristik bir atmosfere dönüştürdüğü Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi bünyesinde bulunan Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde sergileniyor.Valentino Kreatif Direktörü Pierpaolo Piccioli tarafından Beymen için özel olarak tasarlandı.

“Beymen’in yarım asrına olan saygımı bir hediye ve bir diyalog olarak yorumladım. Valentino’nun çağdaş ve tarihi senaryosunun en iyi yanlarını aldım –hacimler, tüyler, dokular, renkler ve kimlik– ve bunları Türk romantik sembolü lalelerle süsledim. Bu iki lale, Boğaz’da birbirini kovalayan iki âşık gibi...”

Pierpaolo Piccioli, Valentino Kreatif Direktörü

Türkiye’nin zengin kültürel mirasını sergileyen proje, lüksün ilham veren dünyasına ışık tutarken, zanaat kültüründen nesillere aktarılan gelenekleri ve sahip olduğumuz tüm bu değerlerin aktarımının önemini vurguluyor. Sergideki eserler kültürel bir üretimi yansıtarak lüksün ne kadar çok boyutlu bir kavram olduğunu izleyiciye gösteriyor. Türkiye’nin zengin kültürel dokusunu, özgün ve zarif detaylarla birleştiren bu sergi, lüksü sadece bir ürün olarak değil aynı zamanda bir “deneyim” olarak da sunuyor. Beymen’in 50. yılı için özel olarak düzenlediği sergide, lüksü yalnızca tasarımlarda değil bu toprakların hikâyelerinde ve geçmişe dair izlerinde aramamız gerektiği mesajı veriliyor.

“Golden Opulence” sergisi iki misafir sanatçıyı da ağırlıyor. Sanatçı Hakan Yılmaz ve Sefa "Minelauvart" Kocakalay ikilisinin sergideki parçalardan ilhamla hayata geçirdiği “In The Mind of a Designer” adlı dijital eseri ve Japonyalı sanatçı Miyouki Nakajima’nın “Flowers” adlı Beymen’e özel tasarımları sergileniyor.Golden Opulence, 500 Years of Luxuriant Style, Yazar Laurence Benaïm, Yayınevi Assouline, Kasım 2023. Kaynak: www.beymen.com

“Yıllar önce İstanbul’u keşfetmek gerçek bir mucizeydi çünkü bu şehir, kendi kültürel eğitimim sırasında zihnimde yarattığım ve biriktirdiğim tüm imgeleri aşıyordu.”

Martine Assouline, Assouline Publishing Kurucu Ortağ

Beymen “Golden Opulence” serginden aldığı aynı ilhamla, yayıncılık dünyasının global markalarından Assouline ile projeye dair özel bir kitap da sunuyor. Assouline Publishing Kurucu Ortağı Martine Assouline, kitabın kendisine ilk önerildiği sürece dair duygularını şu sözlerle aktarıyor: “Yıllar önce İstanbul’u keşfetmek gerçek bir mucizeydi çünkü bu şehir, kendi kültürel eğitimim sırasında zihnimde yarattığım ve biriktirdiğim tüm imgeleri aşıyordu. Beymen, Doğu ile Batı arasındaki ilhamların kesişimini ve İstanbul’un, bu zengin kültürel tarihin kalbinde nasıl yer aldığını anlatan bir kitabı hayata geçirmeyi önerdiğinde bu benim için adeta bir hazineyi açmak gibiydi. Bu, bir yayıncının rüyasıydı.”Beymen “Golden Opulence” Sergisi, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi.

Moda, kültür ve sanatın tarihine ışık tutan “Golden Opulence” kitabının yazarlığını ise serginin küratörü Laurence Benaïm üstleniyor. Kitabın fotoğrafları ise Cartier, Dior, Ralph Lauren, Jaeger-Lecoultre ve Louis Vuitton gibi dünyaca tanınmış markalar ve moda evleriyle iş birlikleri yapan fotoğraf sanatçısı Laziz Hamani’nin imzasını taşıyor. “Golden Opulence” kitabına Beymen’in web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Beymen’in Depo Film ile hazırladığı, lüksün bu topraklardaki yolculuğuna atfedilen belgeselin yönetmen koltuğunda ise ödüllü yönetmen Khadifa Wong var. Tasarımcılar, sanatçılar, mimarlar, akademisyenler, yazarlar, kreatif direktörler, kanaat önderleri ve eşsiz zanaatların temsilcisi konumundaki önemli isimlerin katkılarıyla hazırlanan belgesel, lüksün tarihini ve hayata farklı açılardan yansımasını, yaşama kattığı anlamı anlatıyor. Belgeselin yakın bir tarihte dijital platformlar üzerinden izleyicilerle buluşması hedefleniyor.Beymen “Golden Opulence” Sergisi, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi.

Beymen’in yarım asrı aşan tarihini kutladığı ve bu coğrafyanın kültürel mirasını da dünyaya tanıttığı “Golden Opulence” sergisi, 12 Aralık 2023 tarihine kadar Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde ziyaret edilebilir.

Sergi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.