Yaz tatili, çocuklar için sadece dinlenme ve oyun zamanı olmanın ötesinde, yeni beceriler kazanabilecekleri ve bilgi edinebilecekleri bir fırsat sunar. Atölye çalışmaları; çocukların hayal güçlerini geliştirmelerine, el becerilerini artırmalarına ve yeni ilgi alanları keşfetmelerine yardımcı olabilir. Örneğin sanat atölyeleri, çocukların hayal güçlerini ve ifade yeteneklerini geliştirirken, bilim atölyeleri ise meraklarını besleyecek cevaplar sunabilir. Bu tür etkinlikler, çocukları eğlendirirken öğrenmeyi teşvik etmenin yanı sıra eğitimlerine katkıda bulunur, sosyal becerilerini geliştirmelerini, yeni arkadaşlıklar kurmalarını ve özgüvenlerini artırmalarını sağlar. Bu yaz tatilinde çocuklar için kültür ve sanat kurumlarının uzman eğitmenler eşliğinde düzenlediği birbirinden eğlenceli ve öğretici çeşitli atölye çalışmalarını keşfediyoruz.

Arter Çocuk Atölyeleri

Arter, 6-9 yaş grubu çocuklar için iki farklı atölye programına ev sahipliği yapıyor. Atölye +’nın kurucusu Merve Çakmakçı yönetiminde 20 Temmuz 2024 Cumartesi "Yüzüm Ellerimde" isimli atölye çalışması, 27 Temmuz 2024 Cumartesi ise Arter Öğrenme Programı yürütücülüğünde düzenlenecek "Şişede Uçurtma" isimli atölye çalışması çocuklarla buluşacak.

Katılımcıları kendi portre fotoğraflarını kullanarak bir kolaj çalışması yapmaya davet eden “Yüzüm Ellerimde” atölyesinde kompozisyon ve gündelik nesne kavramları ele alınacak. Atölyede, Şakir Gökçebağ’ın Arter’de devam eden “Göründüğü Gibi” başlıklı sergisini gezerek sanatçının eksiltme, çoğaltma, parçalara ayırıp birleştirme gibi yöntemlerle dönüştürdüğü fotoğrafları keşfedecek çocuklar, ardından benzer işlemleri kendi fotoğraflarına uygulayacak. Gündelik nesneleri ve renkli kâğıtları da dâhil ederek Arter’in arka bahçesinde yüzlerini kolaj tekniğiyle yeniden tasarlayacak.

“Şişede Uçurtma” atölyesi ise katılımcıları Jackie Matisse’in Arter’de süren “Uçurtma Zamanı” başlıklı sergisinde yer alan “Şişelenmiş Düşler” (1981) adlı eserini keşfetmeye çağırıyor. Sanatçının suyla doldurduğu ve içerisine renkli kâğıtlardan kesilmiş şekiller ve nesneler yerleştirdiği sualtı uçurtma eskizlerini inceleyen çocuklar, ardından şişede uçuşan bir sualtı uçurtması tasarımı üretecek.

Atölyeler hakkında daha fazla bilgi ve kayıt için Arter’in web sitesini inceleyebilirsiniz.


 

İstanbul Modern Yaz Sanat Okulu

İstanbul Modern, 7-10 yaş aralığındaki çocuklara yönelik müze eğitimcileri ile birlikte sanatı yorumlayabilecekleri ve atölye çalışmalarına katılabilecekleri kapsamlı bir eğitim programı sunuyor. “İstanbul Modern Yaz Sanat Okulu” adını taşıyan eğitim programı, sabah ve öğle atölyelerinden oluşuyor. Sabah atölyeleri “Olafur Eliasson: Senin beklenmedik karşılaşman”, öğle atölyeleri ise “Yüzen Adalar” koleksiyon sergisine odaklanıyor. Sergilerde yer alan yapıtların incelenmesi ile başlayan atölye çalışmalarında çocuklar, sanat tarihinden örnekleri keşfediyor ve sanat çalışmaları üretiyor.

Sanatın farklı kavramlarını ve üretim biçimlerini ele alan atölyeler, 23 Ağustos 2024 tarihine kadar yaz boyunca pazartesi hariç hafta içi her gün devam edecek. İstanbul Modern Yaz Sanat Okulu atölye programları ve kayıt için daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


 

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi, Çekirdek Akademi eğitmenleriyle yaz tatilinde çocukların duygusal ve sosyal gelişimine destek olmak amacıyla özel atölyeler düzenliyor. 6-9 yaş arasındaki çocukların duygularını keşfetmelerini, hayal güçlerini geliştirmelerini ve sosyal becerilerini artırmayı amaçlayan bu atölyelerde, müzenin koleksiyonundan ilham alan yaratıcı drama atölyeleri, masal dinleme ve yazma, sokak oyunları ve daha birçok aktivite yer alıyor.

Her salı günü iki farklı seans şeklinde düzenlenecek atölye çalışmalarıyla ilgili detaylı bilgi ve kayıt için İstanbul Oyuncak Müzesi’nin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.


 

OMM Eğitim Programları

Odunpazarı Modern Müze (OMM), “Kat Kat Renk Atölyesi” isimli atölye programıyla çocuklarla yaratıcı dünyanın kapılarını keşfe açıyor. 4-6 yaş grubuna yönelik düzenlenen aile atölyesinde çocuklar; yeni renkler keşfediyor, “opak” ve “şeffaf” kavramlarını öğreniyor. Asetat kâğıtları aracılığıyla renk katmanları yaratan çocuklar; Etel Adnan, Ferruh Başağa, Serhat Kiraz ve Yağız Özgen'in eserlerini daha yakından tanıma şansı yakalıyor.

14 Temmuz Pazar, 14.00-15.00 saatleri arasında gerçekleşecek atölye programı hakkında ayrıntılı bilgiye OMM’nin web sitesinden ulaşabilirsiniz.


 

Pera Müzesi Öğrenme Programları

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Öğrenme Programları, yaratıcı ve eğlenceli etkinliklerden oluşan programıyla yaz tatili boyunca farklı yaşlardaki çocukları ağırlıyor. Müzenin hem süreli hem koleksiyon sergilerine yönelik atölyelerden ve sergi turlarından oluşan Yaz Tatili Atölyeleri programı, 20 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek.

Katılımcıların önce rehber eşliğinde sergi turlarına dâhil olacağı, ardından yaratıcı sanat çalışmaları yapacağı üç haftalık programda; kil, renkli kartonlar, yapı oyuncakları, baskı kalıpları ve ahşap figürler gibi farklı malzemeler kullanılarak iki ve üç boyutlu tasarımlar ortaya çıkarılacak. Bu tasarım çalışmalarına oyunlaştırma, karakter yaratımı, bitki baskısı, ileri dönüşüm ile kolektif tasarım, renk teorisi, ışık çalışmaları ve daha birçok teknik eşlik edecek.

Atölye programları hakkında daha fazla bilgiye Pera Müzesi’nin web sitesinden ulaşabilirsiniz.


 

Rahmi M. Koç Müzesi Hafta Sonu Eğitim Atölyeleri

Rahmi M. Koç Müzesi 4-14 yaş arası çocuklar için düzenlediği "Hafta Sonu Eğitim Atölyeleri" ile çocukların sosyal, duygusal ve zihinsel gelişimlerine destek olmayı amaçlıyor.

Rahmi M.Koç Müzesi'nde sergilenen Fenerbahçe Vapuru’nun 2. Mevki Salonu’nda yer alan Hafta Sonu Eğitim Atölyesi’nde çocuklarla her hafta farklı bir atölye çalışması yapılıyor. Tasarım, mutfak, boyama, sinema, matematik enerji, denizcilik, astronomi, heykel, kukla, drama vb. çeşitli atölyelere katılan çocuklara yaş gruplarına göre yeni arkadaşlar edinerek iletişim ve sosyal becerilerini geliştirme olanağının yanı sıra yaparak-yaşayarak öğrenme imkânı da sunuluyor.

Atölye programları hakkında detaylı bilgi ve kayıt için web sitesini inceleyebilirsiniz.