1959 Barbie No. 1 Fotoğraf: Mattel, Inc.


Design Museum, Barbie markasının 65. yıl dönümünde kapılarını, 2024 yılının en dikkat çekici moda etkinliklerinden biri olan "Barbie: The Exhibition" sergisine açıyor. 5 Temmuz 2024’te başlayacak olan sergi, dünyanın en ünlü oyuncak bebeklerinden biri olan Barbie'nin 65 yıllık tasarım evrimini gözler önüne seriyor. 1959’da Ruth Handler tarafından başlatılan koleksiyonun Danielle Thom küratörlüğünde izleyicilere sunulduğu sergi, Barbie'nin teknik ve malzeme açısından yenilikçi yaratım süreçlerine ışık tutuyor.1992 Totally Hair Barbie. Fotoğraf: Petra Rajnicova.

Mattel işbirliğiyle düzenlenen sergide, 180'den fazla Barbie bebeği, elbiseleri ve evleriyle birlikte toplam 250'den fazla nesne sergileniyor. Barbie'nin ilk sürümünden günümüze kadar olan dönemdeki en ikonik versiyonların bulunduğu sergide öne çıkanlar arasında 1959'dan ilk edisyon Barbie, 1968'den konuşan Barbie'nin bir prototipi, 1971'in popüler Sunset Malibu Barbie'si, 1985'in devrim yaratan Day to Night Barbie'si ve 1992’nin en çok satan Totally Hair Barbie'si yer alıyor. Ayrıca kültürel açıdan önemli olan ve farklılıkları temsil eden Barbie'nin ilk siyahi, Hispanik ve Asyalı bebeklerin yanı sıra down sendromlu, tekerlekli sandalye kullanan ve kıvrımlı vücut hatlarıyla tasarlanan ilk bebeklerin de bulunduğu sergide ziyaretçilere, Barbie'nin birçok arkadaşı ve Ken bebeklerinin evrimini gösteren ayrı bir bölüm de sunuluyor.1980 Black Barbie. Fotoğraf: Mattel, Inc.


1992 Totally Hair Barbie. Fotoğraf: Mattel, Inc.

Serginin bir diğer odak noktası ise Barbie'nin moda ikonu olarak kökenleri ve modern giyim tarihinin genelindeki etkisi. Onlarca orijinal Barbie kıyafetine yer verilen sergide, Billie Eilish'in 2024 Grammy Ödülleri'nde giydiği “Poodle Parade” kıyafetinin gerçek boyutlu bir replikası, markanın ilk tasarımcı işbirliklerinden biri olan Oscar De La Renta'nın 1985 tarihli kıyafeti ve 2023 yapımı Barbie filminde kullanılan orijinal kostümler de bulunuyor. Sergi boyunca son 65 yılın ana akım moda silüetlerinin değişimine tanıklık edecek ziyaretçiler, Claire McCardell ve Christian Dior'dan Nolan Miller ve Zac Posen'e kadar pek çok tasarımcının işlerini izleyebilecek.1984 Peaches ‘N Cream Barbie. Fotoğraf: Mattel, Inc.

1962'de piyasaya sürülen dönemin modernist tasarımının izlerini taşıyan ilk Barbie Rüya Evi'nin bir örneği, ilk Barbie arabası ve karavanı gibi araçlara ek olarak kayak kulübelerinden uzay istasyonlarına kadar geniş bir yelpazede sergilenen mekânlar da, Barbie ve aksesuarlarının dönemin trendlerini nasıl yansıttığını ve modern tasarımla nasıl etkileşime geçtiğini gösteriyor. Barbie'nin bir pop kültür ikonu olarak evriminin ve markanın sosyal savunuculuk girişimlerinin ele alındığı son bölümle birlikte bu yolculuk, ziyaretçilerine ilham verici bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor.1961 Austin Healy. Fotoğraf: Mattel, Inc.
1962 Barbie Dream House. Fotoğraf: Mattel, Inc.

Barbie'nin kültürel bir sembol olarak yükselişini ve moda, mimari, mobilya ve araç tasarımı gibi tasarımın tüm biçimlerindeki etkisinin incelendiği "Barbie: The Exhibition", 23 Şubat 2025 tarihine kadar ziyarete açık olacak.