Sue Fuller, Tel Kompozisyonu 128, 1964, Plastik iplikler, ahşap, kumaş ve metal, Sue Fuller Estate ve Susan Teller Gallery, New York, NY'nin izniyle.

İBB Miras’ın, Osmanlı’dan miras kalan önemli endüstri yapılarından biri olan Feshane-i Amire’de gerçekleştirdiği kapsamlı restorasyon ve yeniden işlevlendirme çalışmalarıyla Temmuz 2023’te kapılarını kültür ve sanat etkinliklerine açtığı Artİstanbul Feshane, dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden Tate Modern’in koleksiyonunu ağırlıyor. Tate Modern ziyaretçi sayısı bakımından Fransa’da bulunan Louvre Müzesi, Vatikan’da bulunan Vatikan Müzesi ve İngiltere’de bulunan British Museum’la beraber dünyada en çok ziyaret edilen müzeler arasında yer alıyor.Fotoğraf: Jim Stephenson

İBB Kültür ve İBB Miras’ın katkılarıyla Türkiye’ye gelen koleksiyondan oluşan “The Dynamic Eye: Beyond Op and Kinetic Art” / “Dinamik Göz: Optik ve Kinetik Sanatın Ötesinde” sergisinde, 21 ülkeden 57 sanatçının 95 eseri yer alıyor. “Dinamik Göz: Optik ve Kinetik Sanatın Ötesinde” sergisi, aralarında Alexander Calder, Frank Stella, Victor Vasarely, Lygia Clark, Liliane Lijn, Julio Le Parc, Jesus Rafael Soto, Kenneth Noland, Helio Oiticica gibi sanatçıların da bulunduğu çok disiplinli özel bir seçkiyi Artİstanbul Feshane’ye taşıyor. Serginin küratörlüğünü ise Londra’da bulunan dünyaca ünlü sanat müzesi Tate Modern’in Sergiler ve Uluslararası Sanat Küratörü Valentina Ravaglia üstleniyor.Mary Martin, Terse çevirmeler, 1966, Alüminyum, yağlı boya ve ahşap.

Sergi; 1950 ve 1960’larda matematik, renk teorisi, algı psikolojisi ve fizyolojisinden ilham alarak ortaya çıkan optik ve kinetik sanatı küresel bir perspektifle yeniden ele alıyor. Bu akımla yakından ilişkili sanatçıların yanı sıra modernist öncüleri ve çağdaş sanatçıları da bir araya getiren “Dinamik Göz: Optik ve Kinetik Sanatın Ötesinde” sergisi, 20. yüzyıl sanatına bir yolculuk niteliği taşıyor.Liliane Lijn, Uzay Yeri Koan, 1969, Fiberglas, polyester reçine, floresan tüp ve motor.

Daha önce Portekiz’in Porto şehrinde Atkinson Müzesi’nde ve Çin’in Şangay şehrinde Pudong Sanat Müzesi’nde sergilenen “Dinamik Göz: Optik ve Kinetik Sanatın Ötesinde”, 19 Mayıs 2024 tarihine kadar Pazartesi hariç her gün 10.00 – 19.30 saatleri arasında Artİstanbul Feshane’de ziyaret edilebilir.