Dünyamızın kaynaklarının sınırlı olduğu bir gerçeklik karşısında insanlığın ihtiyaçları her geçen gün artıyor; daha fazla enerji, daha fazla gıda, daha fazla su… Bu durum, kaynakların doğru ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasının ne kadar kritik olduğunu ortaya koyuyor. Örneğin su, yaşamın temel taşı olmasına rağmen, dünyadaki tüm suyun %97'si tuzlu su, %2'si buzullarda saklı, sadece kalan %1'lik kısmı ise içme ve kullanılabilir su kaynakları. Bu miktarın aşırı kullanımı veya kirletilmesi su krizlerine neden olabilir. Aynı şekilde geleneksel tarım yöntemlerine kıyasla modern tarımın kontrolsüz ve plansız kullanımı, toprak verimliliğini azaltabililir, su kaynaklarını tüketebilir.

Gelecek için umutsuzluğa kapılmadan önce, farkındalık yaratmanın ve değişimi başlatmanın yolu sürdürülebilir bir hayat felsefesinden geçiyor. “Sürdürülebilirlik”, atıkları azaltmak, doğal dengeyi korumak, sınırlı kaynakları daha verimli kullanmak ve gelecek nesillere aktarmak için bir yol haritası sunuyor. Bu konu hakkında doğa ve insan arasındaki ilişkiyi, çevre kirliliğini, iklim krizini ve sürdürülebilir yaşamın önemini anlatan belgeseller, düşünmek ve eyleme geçmek için ilham kaynağı olabilir. İnsanlığın gezegen üzerindeki etkilerini ekrana taşıyan ve sürdürülebilir bir gelecek için atılması gereken adımları anlatan belgeselleri sizler için listeledik:

A Plastic Ocean / Plastik Okyanus

Yönetmen: Craig Leeson
Süre: 102 dk.

Gazeteci Craig Leeson tarafından hazırlanan “A Plastic Ocean” (Plastik Okyanus) belgeseli, son yıllarda okyanuslarda giderek artan plastik atıkların dünyaya ve canlı yaşamına verdiği zarara dikkat çekiyor. Mavi balina keşfine çıkan Leeson, seyahati sırasında Sri Lanka yakınlarında bir bölgede plastik çöpleri fark ederek sonrasında bu belgeseli çekmeye karar veriyor. Dört yıl boyunca yirmiden fazla bölgeyi ziyaret eden Leeson, plastik kullanımının endişe verici boyutlarını hazırladığı bu çarpıcı belgesel ile gözler önüne seriyor.


 

Cowspiracy: The Sustainability Secret / Sürdürülebilirliğin Sırrı

Yönetmen: Kip Andersen, Keegan Kuhn
Süre: 90 dk.

“Cowspiracy: The Sustainability Secret” (Sürdürülebilirliğin Sırrı) hayvancılığın çevre üzerindeki etkisini ve çevre kuruluşlarının bu konudaki politikalarını araştıran 2014 yapımı bir belgesel film. Kip Andersen ve Keegan Kuhn yönetmenliğindeki film; küresel ısınma, su kullanımı, ormansızlaşma ve okyanusun ölü bölgeleri gibi çeşitli çevresel endişeleri ekrana getiriyor. Büyük ölçekli fabrika çiftçiliğinin gezegenimiz üzerindeki mutlak yıkıcı çevresel etkisini ortaya koyuyor ve artan nüfus için küresel sürdürülebilirliğe giden bir yol sunuyor.


 

Eko Eko Eko

Yönetmen: İlkay Nişancı
Süre: 1 Sezon, 6 Bölüm

Yönetmenliğini İlkay Nişancı’nın üstlendiği “Eko Eko Eko” belgeseli, modern kentli insanın gezegenin yaşadığı ekolojik çöküşe nasıl tepki verdiğini sorguluyor. Belgeselde Ceren Moray’ın canlandırdığı iki zıt karakter, günlük hayatta aklımızı kurcalayan ekolojik çıkmazlara yanıt arıyor. Alanında uzman 26 akademisyen, mevcut ekonomik düzenin ekolojik anlamda sürdürülebilir olup olmadığını ortaya koyuyor. “Ne ile karşı karşıyayız?” sorusu ile başlayan belgesel, her bölümde birbirinden farklı fakat bağlantılı konularla ilerliyor.


 

Kiss the Ground / Onarıcı Tarım

Yönetmen: Rebecca Harrell Tickell, Josh Tickell
Süre: 1 sa. 24 dk.

Aktör ve çevre aktivisti Woody Harrelson'ın seslendirdiği “Kiss the Ground” (Onarıcı Tarım) adlı belgeselde, bilim uzmanları ve ünlü aktivistler, yeryüzündeki toprağın iklim kriziyle mücadele etmek ve gezegeni korumak için nasıl kilit bir önem taşıdığını ortaya koyuyor. Film, dünya topraklarını yenileyerek iklimi tamamen ve hızlı bir şekilde nasıl istikrara kavuşturabileceğimizi, kaybolan ekosistemleri nasıl yeniden canlandırabileceğimizi ve bol miktarda gıda kaynağı yaratabileceğimizi gözler önüne seriyor. Etkileyici grafikler ve görsellerin yanı sıra NASA ve NOAA görüntülerinin de kullanıldığı film, atmosferik karbonu azaltan toprağın, iklim yapbozunun eksik parçası olduğunun altını çiziyor.


 

The Minimalists: Less Is Now / Minimalistler: Şimdi Daha Az

Yönetmen: Matt D'Avella
Süre: 53 dk.

Minimalist bir yaşam tarzını destekleyen Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus, Matt D'Avella'nın yönettiği “The Minimalists: Less Is Now” (Minimalistler: Şimdi Daha Az) adlı belgeselde, daha az eşya ile nasıl daha iyi bir hayat sürebileceğini gözler önüne seriyor. Belgesel tüketim çılgınlığının ve israfın önlenmesi için çarenin minimalizm olduğunu vurguluyor. Belgeselde; radyo sunucusu Dave Ramsey, Greenpeace ABD'nin genel müdürü Annie Leonard, papaz ve fütürist Erwin McManus ve daha birçok kişiyle yapılan röportajlar yer alıyor.


 

The True Cost / Gerçek Bedel

Yönetmen: Andrew Morgan
Süre: 1 sa. 32 dk.

Andrew Morgan’ın 2015 yapımlı belgeseli “The True Cost” (Gerçek Bedel), moda endüstrisindeki “fast fashion”, yani tüketim çılgınlığının ardındaki gerçekleri, sömürülen emekleri ve daha birçok şeyi gözler önüne seriyor. Sürdürülebilir moda anlayışının dışında kalan moda sektörünün çevreye verdiği tahribata da değinen belgeselde; kıyafetin ana maddesi olan pamuğun üretim biçimi, yapısı bozulmuş kimyasal tarlalar ve çiftçiyi kendisine muhtaç eden tohum tekelleşmesi konuları da tartışmaya açılıyor. Dünyanın birçok farklı ülkesinde çekilen belgesel, aralarında Stella McCartney, Livia Firth, Vandana Shiva’nın da bulunduğu pek çok isimle yapılan röportajları içeriyor.