Yazın keyfini açık havada çıkarmak isteyenler için Türkiye’nin dört bir yanında festivaller düzenleniyor. Müzik, film, gastronomi ve miksoloji dünyasından birçok etkinlik yazın enerjisini şehre yayıyor. Müzik dünyasından prestijli isimlerinin ağırlandığı konserler, nostalji tadında açık hava film gösterimleri, usta şeflerden artizan lezzetler ve çok daha fazlası yaz modunu festival alanlarına taşıyor. Yılın en hareketli zamanlarını festival coşkusu ile geçirmek için bu yazın öne çıkan etkinliklerini sizler için keşfe çıktık*

Gezgin Salon Festivali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Afiş, 2023

+1 Sunar: Gezgin Salon Festivali

Salon İKSV’nin müziği Beyoğlu’ndaki evinden doğanın içine taşıdığı etkinliği “+1 Sunar: Gezgin Salon Festivali” ikinci kez sanatseverlerle bir araya geliyor. Dünyaca ünlü grup ve isimlerin yanı sıra Türkiye’den de sevilen sanatçıların yer aldığı festival, 29 - 30 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. İki gün sürecek festivalde; Satori, L’Imperatrice, Agar Agar, Sylvie Kreusch, Emir Taha, Jon Hopkins, Büyük Ev Ablukada, Warhaus, Still Corners ve Tsar B sahne alacak. Etkinlik, müziğin yanı sıra festival katılımcılarına birçok aktivite de sunacak.

“+1 Sunar: Gezgin Salon Festivali” programı ve sanatçıları ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


Çalı Köy Filmleri Festivali

VII. Çalı Köy Filmleri Festivali

Hikâyesi 1934 yılında Bursa’nın Çalı köyünde çekilen “Aysel, bataklı damın kızı.” filmine dayanan “Çalı Köy Filmleri Festivali”, 28 - 30 Temmuz tarihleri arasında 7. kez yazlık sinema kültürünü izleyicilerle buluşturuyor. Türkiye’deki film festivallerine farklı bir soluk getirmeyi amaçlayan etkinlikte köyü konu alan ya da kırsal mekânları kullanan filmler yer alıyor. Festival katılımcılarından dileyenler çadırlarıyla gelip kamp yapabiliyor veya sandalyesini, minderini alıp gösterimleri izleyebiliyor.

“VII. Çalı Köy Filmleri Festivali” hakkında bilgi için tıklayınız.


Soundscape Festival

Soundscape Festival

Evrensel kültür ve tasarım öğelerinin; müzik başta olmak üzere diğer multidisipliner sanat dalları ve spiritüel aktivitelerle buluştuğu “Soundscape Festival”, elektronik müzikle bütünleşen tüm doğa seslerini İstanbul’un en büyük ormanlık etkinlik alanı Lifepark’ta 3. kez duyuruyor. Şehrin yoğun ve gürültücü atmosferinden dolayı duyamadığınız doğanın bütün sesleri festivalde müzikle buluşuyor. Life Park’ın yeşil doğasında 2 gün sürecek festival, 5 - 6 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek.

“Soundscape Festival” biletleri ve festivalin diğer detayları hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


İstanbul Cocktail Festival 2023

İstanbul Cocktail Festival

WonderWheel ve URU organizasyonu ile 6. kez düzenlenecek “İstanbul Cocktail Festival”, bu yıl 5 - 6 Ağustos tarihlerinde KüçükÇiftlik Park’ta gerçekleşecek. Gastronomi ve miksoloji dünyasının öne çıkan kokteyllerini buluşturan festival; çeşitli atölye etkinlikleri, tasarım ürünler, kokteyl sunumları, oyunlar ve birden fazla aktiviteler ile katılımcılara keyifli bir gün sunuyor. Gastronomi ve sanatın bir arada olduğu festivale, Mert Demir, Selin Geçit, Elderbrook Live ve Emir Taha’nın sahne performansları da eşlik ediyor.

“İstanbul Cocktail Festival” programını yakından takip etmek için tıklayınız.


Bir Yaz Gecesi Festivali, Beykoz Kundura

Bir Yaz Gecesi Festivali

Beykoz Kundura, 4 - 20 Ağustos tarihleri arasında İstanbullu sanatseverleri Boğaz’ın kıyısında “Bir Yaz Gecesi Festivali”ne davet ediyor. Film ve müziğin birlikteliğinden ilhamla kurgulanan festivalin “Restore Klasikler” programı bu yıl, Oscar ve Grammy ödüllü İtalyalı besteci Nino Rota’ya odaklanıyor ve sanatçının imzasını taşıyan 5 klasik filmi; “Tatlı Hayat” (La Dolce Vita,1960), “8½”un (1963), “Kızgın Güneş” (Plein Soleil, 1960) ve “The Godfather / Baba” üçlemesinin ilk iki filmini festival perdesine taşıyor. Festivalin “Sessiz Film” programında ise sinema tarihinin ilk döneminden sirk temalı klasikler ve alanında deneyimli müzisyenlerin canlı performansları eşliğinde izleyicilerle buluşuyor.

Bu yıl yedincisi gerçekleşecek olan “Bir Yaz Gecesi Festivali” hakkında daha fazla bilgiye ve biletlere buradan ulaşılabilir.


DenizBank VoiceUp A Capella Festivali, Afiş, 2023

DenizBank VoiceUp A Capella Festivali, Afiş, 2023

Başak Doğan’ın kurucu sanat direktörlüğünü yürüttüğü Vokal Akademi “DenizBank VoiceUp A Capella Festivali”, 22 - 27 Ağustos 2023 tarihleri arasında İstanbul’un 19 farklı noktasında gerçekleşecek. Türkiye'deki koro ve a capella müziğini öğrenmek, paylaşmak ve yaygınlaştırmak amaçlayan festival, ilhamını Avrupa’daki Europa Cantat, Eurotreff ve Choralies gibi festivallerden alıyor. 600 müzisyen, 40 koro ve vokal grubunun yer alacağı festival, dinleyicilere adeta bir müzik şöleni sunacak. Festival kapsamında Avrupa’nın önde gelen eğitmen ve şefleri yönetiminde 25 farklı atölye ve 25’ten fazla konser yer alacak.

Festival hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


Electronica Festival

Electronica Festival Istanbul 2023

“Electronica Festival Istanbul 2023” 19. yılını, 1-2 Eylül 2023 tarihlerinde Zorlu PSM İstanbul’da kutluyor. Birbirinden farklı DJ performanslarına ev sahipliği yapan etkinlik, deneyimli sanatçı kadrosu, canlı performanslar ve dikkat çekici sahne sahneografisiyle elektronik müzikseverlere keyifli bir festival deneyimi sunuyor.

“Electronica Festival Istanbul 2023” hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız @FG93.8 ve @ElectronicalFestival sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.


Bozcaada Caz Festivali

Bozcaada Caz Festivali

2017 yılından beri Bozcaada'nın ilham veren coğrafyasına mesken tutan “Bozcaada Caz Festivali”nin 7. edisyonu 8-10 Eylül 2023 tarihlerinde Ayazma Manastırı’nda gerçekleşecek. Festival ulusal ve uluslararası caz dünyasının isimlerini ağırlarken aynı zamanda adanın büyüleyici atmosferinde BCF KEŞİF programı başlığı altında toplumsal cinsiyet eşitliği, ekolojik dönüşüm ve erişilebilirlik ekseninde katılımcılarını pek çok çalışma ve tartışmaya davet ediyor. Her yıl farklı temalarda düzenlenen festivalin bu yılki teması “oyun”. Katılımcılar festivalde cazın duayen isimlerini dinlerken aynı zamanda “oyun” teması altında birçok etkinliğe katılabilecek.

Sanattan gastronomiye kadar pek çok disiplinle temas kuran “Bozcaada Caz Festivali” hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.


Picnic & Gathering

Picnic & Gathering

Geleneksel piknik kültürünü rafine müzik seçkisi, gastronomi ve miksoloji ile harmanlayan “Picnic & Gathering” her yıl üç farklı lokasyonda düzenlenerek, katılımcılara eğlenceli bir festival deneyimi sunuyor. Alternatif müzik performanslar, gurme restoranların, ünlü barmenlerin ve özgün sanatçıların katılımı ve birçok yaratıcı alana hitap eden atölyeleri ile 26 Ağustos’ta İstanbul’da Swissotel The Bosphorus’ta, 9-10 Eylül’de ise ilk kez Ankara’da Club Mirador’da gerçekleşecek.

İstanbul ve Ankara’da düzenlenecek “Picnic & Gathering” hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.



Ankara Coffee Festival

Ankara Coffee Festival

Şehri uyandıran festival “Ankara Coffee Festival”i 2023 yılında 7. kez kahveseverlerle buluşuyor. Festivalde; nitelikli kahveler, kahve dükkanları, artizan lezzetler, kavurmahaneler, ulusal ve uluslararası kahve markaları, kahve endüstrisi paydaşları bir araya geliyor. Her yıl oldugu gibi bu yıl da festival katılımcılarını özel tadımlar, canlı konserler ve sahne performansları, seminerler ve atölye çalışmaları bekliyor. Kahve kokusunu buram buram içine çekebileceğiniz festival, 22 - 24 Eylül tarihlerinde Ankara’da Bilkent Center’da gerçekleşecek.

“Ankara Coffee Festival” hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


AIMA Müzik Festivali

9. AIMA Müzik Festivali

2013 yılından beri Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi (AIMA) tarafından düzenlenen “9. AIMA Ayvalık Müzik Festivali” başladı. Yaz sezonu boyunca toplam 12 konseri ağırlayan festival, klasik ve caz müzikseverleri bir araya getiriyor. "O da Tekfen" bakır nefesli beşlisi ile Haziran ayında dinleyicilerle buluşan festival, 24 Eylül’de mübadelenin 100. yılı anısına Türkiye’den ve Yunanistan’dan müzisyenlerin bir arada olduğu "Barış için elele" adlı dostluk konseri ile sona erecek.

“9. AIMA Ayvalık Müzik Festivali” programını incelemek için tıklayınız.

*Festivaller, bitiş tarihlerine göre sıralanmıştır.